start på hovedindhold

SVENDBY-Puljen åbner for ansøgninger

Nu er det igen tid til, at borgere og foreninger i Svendborg by kan søge op til 50.000 kroner til alt fra bydelsfester til byrumsprojekter, der skaber liv og fællesskab

Nyhed

Har du en ide?

Solbakkens fælleshave, Etnisk Bazaar og offentlige shelters.

Det er blot et udpluk af de projekter, som sidste år fik et økonomisk skub med på vejen fra SVENDBY-Puljen. Puljen er Svendborg bys pendant til lokalrådenes borgerbudgetter, som over årene har gjort mere end 100 borgerdrevne projekter mulige i hele kommunen.

Med 400.000 kr. i puljen kan idérige svendborgensere nu igen søge midler til at skabe liv og fællesskab i alle hjørner af byen.

Følg med, kom med din ide og ansøg

Frem i lyset med de gode idéer

For at få alle de gode idéer frem i lyset, vil der igen i år være en fælles idéudvikling på Svendborg Kommunes digitale deltagerplatform deltag.svendborg.dk. 

Dér kan man fra i dag dele og kommentere idéer og desuden finde sammen på kryds og tværs om de bedste projekter og måske endda udforme en fælles ansøgning.

Fristen for at søge er 1. oktober 2026.

Hvilke projekter der får midler, er borgerne efterfølgende selv med til at afgøre i en digital afstemning på samme platform. 

Svendborg Kommune inviterer til idémøde 8. september


Som et supplement til den digitale idéudveksling inviterer Svendborg Kommune til et fysisk idémøde, hvor alle interesserede opfordres til at dele idéer og udvide kredsen af frivillige omkring de forskellige projekter.

Det foregår 8. september kl. 19:00-20:30 i Frivillighuset, Kvægtorvet, Frederiksgade 8, 5700 Svendborg.

Fakta om puljen

  • I 2026 er der ca. 400.000 kroner i puljen, og man kan søge op til 50.000 kroner til projekter, der skaber liv og fællesskab i alle kvarterer i Svendborg by, dvs. Svendborg Øst, Vest, Nord og bymidten
  • Som ansøger kan man søge penge til ét projekt, ikke flere
  • SVENDBY-puljen blev i 2023 oprettet som en pendant til lokalrådenes borgerbudgetter, som er puljer målrettet borgerdrevne projekter i kommunens lokalområder. Bor man uden for Svendborg by, kan man få mere information om borgerbudgetter ved at kontakte sit lokalråd
  • Svendborg by er indtil videre ikke organiseret i lokalråd, som kommunens øvrige lokalområder er, og derfor skal SVENDBY-Puljen give svendborgenserne samme mulighed for at engagere sig i den lokale udvikling