Afgørelse om ikke-miljøvurderingspligt for Vandløbsrestaurering af Tange Å
Svendborg Kommune har i forbindelse med projektet truffet en VVM-screeningsafgørelse efter § 21 i Miljøvurderingsloven og fundet, at det ansøgte projekt ikke vil være omfattet af en miljøvurdering.
Afgørelser
Gudme
Lundeborg
8. juni 2026
11. maj 2026
VVM-screening
Svendborg Kommune har truffet afgørelse om at projektet der omfatter vandløbsrestaurering i nedre del af Tange Å, Vandområde o10358 ikke medfører en væsentlig miljøpåvirkning og dermed ikke er omfattet af krav om en miljøvurdering. Afgørelsen fremgår nedenfor dette opslag.
Projektets placering er på den strækning der løber gennem matriklerne: 1d, Broholm Hgd., Gudme og 1o Hesselagergård Hgd., Hesselager.
Afgørelsen er truffet efter miljøvurderingslovens §21, og der kan klages over afgørelsen til Miljø- og Fødevareklagenævnet for så vidt angår retlige spørgsmål. Klagevejledning fremgår af vedlagte afgørelse.
En klage skal være indgået senest 8. juni 2026.
Aktuel placering


