start på hovedindhold

Få nye oplevelser i et fællesskab

Er du mellem 15 og 24 år og går på FGU eller står uden job og uddannelse? Bliv en del af aktive og kreative fællesskaber

Et forløb med fællesskab, oplevelser og nye muligheder

Fynsk Kulturrum er et aktivitetsforløb for unge mellem 15 og 24 år, der enten går på FGU eller står uden job og uddannelse.

Gennem aktive og kreative fællesskaber får du mulighed for at prøve nye aktiviteter, møde andre unge og udvikle din selvtillid, dit mod og din nysgerrighed. Undervejs bliver du støttet af en koordinator fra Kultur og Fritid i Svendborg Kommune.

Du bliver en del af forskellige fællesskaber

Den første del af forløbet varer 13 uger.

Her deltager du i fem forskellige kultur- og bevægelsesaktiviteter sammen med andre unge. I mødes to gange om ugen i to timer ad gangen. Samtidig bliver du forberedt på den næste del af forløbet.

Prøv kræfter med et frivilligjob

Den sidste del af forløbet varer syv uger.

Her får du mulighed for et frivilligjob hos en kultur- eller fritidsaktør. Frivilligjobbet er på 5-15 timer om ugen eller efter aftale, så det passer til dig.

Du bliver fulgt hele vejen

Du er ikke alene under forløbet. En koordinator fra Kultur og Fritid i Svendborg Kommune følger dig gennem hele forløbet og støtter dig undervejs.

Er Fynsk Kulturrum noget for dig?

Du kan deltage, hvis du:

  • er mellem 15 og 24 år
  • går på FGU eller står uden job og uddannelse.

Hvis du vil høre mere eller er interesseret i at deltage, er du velkommen til at kontakte koordinator Maria Lauritzen på mail eller telefon.

Se filmen, hvis du vil vide mere om Fynsk Kulturrum i Svendborg og møde nogle af de unge, der har været med

Kontakt Maria