""
Foto © Hjemmeværnet

Hjemmeværnet holder øvelse ved Svendborg Rådhus

I weekenden den 19.–21. september gennemfører Hjemmeværnet en planlagt øvelse i og omkring Svendborg Rådhus. Borgerne kan møde uniformerede frivillige i bymidten, og øvelsen er en del af Hjemmeværnets træning.

Information
""
Foto © Hjemmeværnet

Forvent aktivitet omkring Svendborg Rådhus i weekenden

Fra fredag den 19. til søndag den 21. september gennemfører Hjemmeværnet en planlagt øvelse i og omkring Svendborg Rådhus.

Øvelsen starter fredag eftermiddag og vil blandt andet medføre:

  • Afspærring af flere parkeringspladser i Rådhusgården
  • Hjemmeværnsfolk i udrustning ved Borgerservice og rundt i byen
  • Patruljer i gågaderne

Der er tale om en AKP-kontrolpostøvelse, hvor frivillige fra Politihjemmeværnet Svendborg samt Hjemmeværnskompagni Svendborg, Sydfyn, Nyborg og Ærø deltager.

Borgerne er meget velkomne til at henvende sig til de frivillige, der bevogter områderne, hvis man vil høre mere om øvelsen. Der vil også løbende være en infostand, som dukker op forskellige steder i løbet af weekenden.

Øvelsen er en del af Hjemmeværnets træning og udgør ingen fare for borgerne. Kommunen og Hjemmeværnet opfordrer alle til at tage godt imod de frivillige, når de møder dem i bybilledet.