
Bueskydning med forhindringsbane
Oplev spændingen ved bueskydning i efterårsferien! Vi starter med de grundlæggende teknikker og fortsætter på en sjov forhindringsbane, hvor sværhedsgraden tilpasses, så alle kan være med.
Bliv bueskytte for en dag
Leder I efter en aktiv og anderledes oplevelse til børnene i efterårsferien?
Hos Bueskydning fra Hest og i Bevægelse tilbydes 1,5 times bueskydning, hvor børnene får både sjov, udfordring og nye færdigheder med hjem.
Forløbet starter med en introduktion til de grundlæggende teknikker, så alle kan være med – også børn, der aldrig har prøvet bueskydning før. Herefter flytter vi ud på forhindringsbanen, hvor børnene kan afprøve deres nye kunnen. Banen tilpasses efter niveau, så både begyndere og mere modige deltagere får en god oplevelse.
Vi arbejder med små hold på maks. 5 børn pr. instruktør. Det giver tryghed, nærvær og masser af tid til den enkelte.
Der er holdstart kl. 8.00, 9.30, 11.30 og 13.00.
Praktisk information
Mødedage
Mandag d. 13. til onsdag d. 15. oktober
Mødetid
Kl. 8.00-9.30
Kl. 9.30-11.00
Kl. 11.30-13.00
Kl. 13.00-14.30
Aldersgruppe
Fra 7 år
Krav om påklædning
Påklædning der passer til udendørs brug, som er godt at bevæge sig i. Bueskydningen finder sted i et uopvarmet ridehus (uden heste)
Deltagerbetaling
25 kr.
Forhåndstilmelding
Ja, tilmelding via SMS til 50 51 35 27
