Folkeoplysningsudvalg
Dagsorden • 26. juni 2025 kl. 17.00
Indhold
Beslutningstema
Godkendelse af dagsorden.
Beslutningstema
Valg af næstformand.
Sagsfremstilling
I forbindelse med Lone Dreyers udtræden af Folkeoplysningsudvalget pr. 1. april 2024 var vi ikke opmærksomme på, at vi formelt skulle vælge en ny næstformand.
Beslutningstema
Drøftelse af revision af folkeoplysningspolitik
Sagsfremstilling
Den nuværende folkeoplysningspolitik havde en udløbsdato i 2022.
I folkeoplysningspolitikken fremgår det, at der ved udløb i 2022 skal foretages en revision af folkeoplysningspolitikken.
Udvalget skal tage stilling til omfanget af den revisionsproces, som skal igangsættes. Herunder om der skal foretages mindre opdateringer og justeringer, samt ændre eller helt slette udløbsdatoen.
I samme omgang kan det drøftes, om der skal laves et nyoptryk, eller om folkeoplysningspolitikken fremadrettet udelukkende skal eksistere i et digitalt format.
Den nuværende folkeoplysningspolitik kan findes her: https://www.svendborg.dk/planer-politikker-og-strategier/kultur-og-fritid/folkeoplysningspolitik/
Sagen afgøres i
Folkeoplysningsudvalget
Beslutningstema
Folkeoplysningsudvalget skal tage stilling til, om renoveringspuljen skal udvides fra kun at omfatte klubhuse til at omfatte bygninger generelt.
Sagsfremstilling
Folkeoplysningsudvalget skal tage stilling til, om renoveringspuljen også skal omfatte andre typer bygninger end klubhuse i forbindelse med ansøgning til renoveringspuljen i 2. kvartal 2025.
Efter ansøgningsfrist d. 1. oktober 2025 kan der tages stilling til, om udvidelsen af renoveringspuljen også skal gælde fremover.
Der er i maj måned udsendt spørgeskema til foreningerne med ønske om at skabe et overblik over hvor mange foreninger, der råder over andre bygninger ud over deres klubhus.
Informationerne skal bruges til at tage stilling til, om renoveringspuljen også skal omfatte andre typer bygninger end klubhuse.
Overblik over resultaterne for spørgeskemaundersøgelsen er vedhæftet som bilag.
Der er 58 besvarelser, hvoraf de 21 respondenter svarer, at de råder over andre bygninger end klubhuse. Det drejer sig i alt om 43 bygninger.
Sagen afgøres i
Folkeoplysningsudvalget
Beslutningstema
Bevilling af fuldt aktivitetstilskud for 2025
Sagsfremstilling
Tved Gymnastik & Idrætsforening er en forening med flere afdelinger. I forbindelse med ansøgning om aktivitetstilskud for 2025, har foreningens kasserer for hovedbestyrelsen samt formanden for gymnastikafdelingen haft en miskommunikation der har medført, at det indberettede medlemstal pr. 31.12.2024 ikke var korrekt.
Der er kun blevet indberettet medlemstal for gymnastikafdelingen, som udgør 150 medlemmer under 25 år. Foreningen har derfor fået udbetalt 26.250 kr.
Det samlede medlemstal u/25 år for hele Tved G&I er på 469 medlemmer og derved en udbetaling på 82.075 kr. - en difference på 55.825 kr.
Foreningen havde i 2024 opgivet et samlet medlemstal på 461 medlemmer.
Økonomiske og erhvervsmæssige konsekvenser
Udgift på 55.825 kr. kan indeholdes i Folkeoplysningens økonomiske ramme for 2025.
Sagen afgøres i
Folkeoplysningsudvalget
Beslutningstema
Svendborg Bordtennisklub ansøger om tilskud til indkøb af 3 bordtennisborde.
Sagsfremstilling
Ansøgningen blev behandlet på Folkeoplysningsudvalgets møde den 22.05.25, hvor det blev besluttet, at udvalget vil godkende en bevilling, men bemærker et højt prisniveau.
Der tages kontakt til foreningen om fremsendelse af et tilbud fra en leverandør med begrundelse for valg af bord. Samt at sagen tages op igen i junimødet.
Formanden har været i kontakt med foreningen og en leverandør af bordtennisborde.
Der er indkommet et tilbud på 3 kvalitetsborde til en pris af 19.400 kr. incl. levering.
Økonomiske og erhvervsmæssige konsekvenser
Tilskud vil kunne indeholdes inden for budget 2025 for Puljer til fritids- og foreningsliv.
Beslutningstema
Information og meddelelser til udvalget.
Sagsfremstilling
FORMAND:
UDVALGSMEDLEMMER:
INFORMATION FRA BESTYRELSER MV.
Information fra Sport og Idræt i Svendborg (SIS)
Information fra Haludvalget.
Information fra Samrådet for aftenskolerne
Information fra Børne- og Ungdomskorps (Spejderne)
Information fra Ungdomsskolens bestyrelse
Information fra Forsamlingshusudvalget
Administrationen:
Kultur og Fritid holder sommerferie og kontoret er lukket i ugerne 29 og 30.