Borger- og Arbejdsmarkedsudvalget
Dagsorden • 14. august 2025 kl. 16.00
Indhold
Beslutningstema
Orientering om arbejdet i den Boligsociale Helhedsplan v. Projektchef Teresa Askham
Indstilling
Direktionen indstiller, at
- Orienteringen tages til efterretning
Sagsfremstilling
Den nuværende Boligsociale Helhedsplan udløber ved udgangen af 2025 og arbejdet med en ny helhedsplan for perioden 2026-2029 er i fuld gang.
Den strategiske samarbejdsaftale suppleres af delaftaler på følgende områder:
- Uddannelse og livschancer
- Sammenhængskraft og medborgerskab
- Beskæftigelse
Svendborg Kommune, herunder beskæftigelsesområdet, har et tæt samarbejde med boligforeningen Sydfyns Almene Boliger (SAB) for at opfylde de mål, der indgår som en del af helhedsplanen.
Projektchef Teresa Askham orienterer på mødet om arbejdet i Aktive Boligområder i Svendborg (ABIS) med et særligt fokus på samarbejdet på beskæftigelsesområdet.
Økonomiske og erhvervsmæssige konsekvenser
Landsbyggefonden har givet tilsagn om medfinansiering på 15.000.000 kr. Svendborg Kommunes medfinansiering af helhedsplanen for 2026-2029 indgår i budgetforhandlingerne for 2026.
CO2-Konsekvensvurdering
ingen
Sagen afgøres i
Borger- og arbejdsmarkedsudvalget.
Beslutningstema
Status på Borger- og Arbejdsmarkedsudvalgets arbejde i periode 2022-2025
Indstilling
Direktionen indstiller:
- At Udvalget tager status til orientering
Sagsfremstilling
Borger- og Arbejdsmarkedsudvalget har i perioden fra 1. januar 2022-25 haft ansvaret for Borger- og Arbejdsmarkedsområdet i Svendborg. Borger- og Arbejdsmarkedsområdet dækker over kommunens beskæftigelsesindsats, udbetaling af forsørgelsesudgifter samt kommunens Borgerservice, herunder også Mobil Borgerservice.
Notatet ”Status for Borger- og Arbejdmarkedsudvalgets arbejde 2022-2025” giver et overblik over udvalgte initiativer og indsatser, som Udvalget har igangsat og/eller gennemført i perioden 2022 og frem til nu inden for de nævnte områder.
Økonomiske og erhvervsmæssige konsekvenser
Sagen har ingen økonomiske konsekvenser
CO2-Konsekvensvurdering
Ej relevant
Sagen afgøres i
Borger- og Arbejdsmarkedsudvalget
Beslutningstema
Orientering om udmøntning af besparelse
Indstilling
Direktionen indstiller, at orientering tages til efterretning.
Sagsfremstilling
I april 2025 blev der indgået den politiske aftale: ”Aftale om reform af beskæftigelsesindsatsen – mere værdighed, større frihed og færre regler” (herefter omtalt som Beskæftigelsesreformen). Borger- og Arbejdsmarkedsudvalget er løbende blevet orienteret om den politiske proces, og på mødet den 19. juni 2025 fik de en overordnet status på elementerne i reformen.
Beskæftigelsesreformen blev ligeledes introduceret til Kommunalbestyrelsen på et temamøde den 24. juni 2025.
Samlet set medfører reformen besparelser på cirka 27 mio. kr. frem mod 2030. For 2026 medfører reformen besparelser på overførselsbudgettet (tilbudsbudgettet) på cirka 4,4 mio. kr. Besparelsen på tilbudsbudgettet er indregnet i overførselsskønnet for 2026.
Derudover er der en forventet besparelse på service (lønbudgettet) på cirka 3,7 mio. kr., hvilket svarer til 8 stillinger. Besparelserne er indregnet som foreløbige beløb i Lov- og cirkulæreprogrammet og evt. reguleringer vil blive indregnet næste år.
Den konkrete lovgivning, der skal udmønte beskæftigelsesreformen forventes først vedtaget ultimo 2025, hvorfor de endelige krav endnu ikke er kendte. Ud fra aftaleteksten er der dog en forventning om, at alle områder påvirkes af reformen.
Som udvalget blev orienteret om den 19. juni 2025, er der i samarbejde med MED-systemet igangsat den nødvendige proces for at indfri besparelsen i 2026. MED-udvalget og kommunens HR-afdeling har været inddraget i udarbejdelse af kriterier for afskedigelser og tidsplan, der skal sikre, at de kommende opsigelser lever op til de personalejuridiske krav herfor. På mødet vil administrationen orientere om processen.
Der er samtidig indført et ”intelligent ansættelsesstop”, hvilket betyder, at stillinger kun i særlige tilfælde genopslås, ligesom der er en opmærksomhed på omplaceringspligten, der træder i kraft i forbindelse opsigelserne.
Økonomiske og erhvervsmæssige konsekvenser
Besparelserne på service(løn) og overførsler (tilbudsbudget) på ca. 3,7 mio. kr. og 4,4 mio. kr. forventes indarbejdet i Borger- og Arbejdsmarkedsudvalgets budget for 2026
Sagen afgøres i
Borger – og Arbejdsmarkedsudvalget
Beslutningstema
Indledende drøftelse af politiske pejlemærker for beskæftigelsesindsatsen 2026
Indstilling
Direktionen indstiller, at punktet drøftes
Sagsfremstilling
I april 2025 blev der indgået den politiske aftale: ”Aftale om reform af beskæftigelsesindsatsen – mere værdighed, større frihed og færre regler”. Med reformen er der lagt op til at jobcentrene nedlægges, at de statslige regler reduceres og at der i højere grad bliver mulighed for en lokal tilpasset indsats. Den konkrete lovgivning, der skal udmønte aftalen vedtages dog først senere.
Borger- og Arbejdsmarkedsudvalget er løbende blevet orienteret om hovedlinjerne i reformen og der var et temamøde for Kommunalbestyrelsen den 24. juni 2025, hvor reformen ligeledes blev præsenteret.
Formålet med beskæftigelsesindsatsen er uændret, i det kommunerne på tværs af målgrupper skal hjælpe borgerne med at komme tættere på beskæftigelse og uddannelse samt opnå varig tilknytning til arbejdsmarkedet. Samtidig skal kommunerne hjælpe virksomhederne ved at levere en indsats, der understøtter arbejdsmarkedets behov.
En væsentlig ændring er, at den statslige styring fremover vil have fokus på resultater og tilfredshed fremfor proceskrav.
Beskæftigelsesreformen skal ”oversættes” lokalt, og i den forbindelse bør der fastlægges politiske pejlemærker der kan sætte retning for den fremtidige indsats. Udvalgsformand Dorthe Ullemose vil indlede drøftelsen, hvorefter udvalget får mulighed for at komme med input til politiske pejlemærker og prioriteringer. På baggrund af drøftelserne vil administrationen udarbejde et oplæg til politiske pejlemærker til beslutning på kommende møde.
På Beskæftigelsesområdet har den politiske retning og lokalpolitiske prioriteringer hidtil været beskrevet i kommunens beskæftigelsesplan. Der er ikke længere lovkrav om en beskæftigelsesplan, men det nuværende Borger- og Arbejdsmarkedsudvalg kan i forbindelse med udarbejdelse af politiske pejlemærker komme med anbefalinger til det udvalg, der fra 2026 får ansvaret for beskæftigelsesindsatsen. Det nye udvalg vil derefter kunne tage stilling til, om de ønsker at udarbejde en decideret beskæftigelsesplan.
I løbet af efteråret skal der ligeledes lokalt træffes beslutning om:
- Fremtidig organisering af Beskæftigelsesindsatsen (evt. nedlæggelse af jobcentret)
- Kommunalpolitisk forankring i overgangsperioden (2026-2029)
Sagen afgøres i
Borger- og Arbejdsmarkedsudvalget
Beslutningstema
Godkendelse af mødekalender for Borger- og Arbejdsmarkedsudvalgets møder i 2026.
Indstilling
Direktionen indstiller Borger- og Arbejdsmarkedsudvalgets mødekalender til godkendelse.
Sagsfremstilling
Administrationen foreslår, at møder i 2026 fastlægges således:
Borger- og Arbejdsmarkedsudvalget på følgende torsdage kl. 16.00:
8/1, 5/2, 5/3, 9/4, 7/5, 4/6, 13/8, 3/9, 8/10, 5/11, 3/12
Relaterede bilag
Sagsfremstilling
- Orientering fra Udvalgsformanden
- Orientering fra udvalgsmedlemmerne
- Orientering fra administrationen
- Nytteindsats
- Status på ungeområdet
- Jobformidling
- Tal fra DA - kommenteret